Pukka Home Bambu Park Ortopedik Bebek Yatağı İncelemesi

8
3065

Neden Pukka Home Bambu Park Ortopedik Bebek Yatağı Alınmalı?

P
ark yatak alışverişinden sonra yapmam gereken yatak alım işlemini daha öncesinde gerçekleştirdim. Yine uzunca bir süre park yatak araştırması yapmıştım.

Bu araştırma sürecinde park yatağımın ölçülerine 70×120 cm olarak karar verdim. Bebek için en ideal ölçü bu bence. Hele ki evde yer varsa. Gerçi evde yer olması konusunda o kadar da rahat değilim ama yine de bebeğimin rahatı, sağlığı her şeyden daha önemli. 70×120 cm ölçü hem bebeğin büyüyünce rahat dönmesi için hem de boyu için gayet iyi. Park yatak ölçüsüne karar verirken ve bir yandan da park yatak araştırırken tabi ki karşıma park yatak içine konulacak döşekler yani yatak çeşitleri çıktı.

Bebek yatağı tercihinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebek yatakları birkaç çeşide ayrılıyor. Pamuk yataklar, visko yataklar, bambu yataklar. Visko yataklar, bebeklerin sağlığı için pek önerilmiyor. Bu yüzden onları eledim. Pamuk ve bambu yatak modellerini ise listeme aldım. Bu bahsettiklerim tabi ki yatakların yüzleri için. Bunların bir de iç mekanizmalarıyla ilgili ikilem var. Bunlar yaylı olanlar ve süngerli olanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Yaylı bebek yatakları yine bebeklerin sağlığı açısından sorun teşkil ettiği için önerilmiyor. Bunun nedeni henüz omurgaları tamamen gelişmediği için yayların arasında bebeğin omurgasının gömülüp omurgasının eğrilmesi. Bu yüzden yaylı modelleri eledim. Sünger olan modellere yöneldim.

Pukka Home Bambu Park Ortopedik Bebek Yatağı

Tabiki burada bitmedi. Hiç biter mi? Bir de bu sünger modellerin dansite denilen sertlik düzeyleri var. Dansite kelime olarak yoğunluk demek aslında.

Amerikan Pediatri Derneği sünger yatakları tavsiye ediyor ve dansitesinin 32-36 arasında olması gerektiğini söylüyor. Kalınlığı da 10-12 cm arasında olmalı. Ancak araştırma yaptığımda her yatağın böyle olmadığını ve bazılarının sünger dolgulu olduğunu gördüm. Yani bazı yataklar tamamen süngerden oluşmak yerine yay-sünger kombinasyonunu kullanıyor. Bebek yatağı sadece süngerden oluşmalı.

Sadece süngerden oluşan yatak modeli pek yok. İşbir Yatak Baby Bed tamamen süngerden oluşuyor, ancak gerçekten çok pahalı. (₺350-Nisan 2016)

Bu yüzden tekrar araştırmaya başladım ve Pukka Home Bambu Park Ortopedik Bebek Yatağı’nı buldum. Yatak tamamen süngerden oluşuyor, kalınlığı 12 cm ve dansitesi 32. Yani tüm kriterlerimi karşılıyor. Fiyat konusuna gelirsek hepsiburada.com’dan 9 taksitle ₺175’ye aldım. (Nisan 2016) Bence gayet iyi. Üstelik dış yüzeyinin kumaşı da bambu. 70×120 cm ölçülerinde üretilen boyutları da olunca hiç düşünmeden aldım.

Yatağı satın alırken yine Pukka Home markasının Pukka Alez isimli ürününü satın aldım. Alez su geçirmez özellikte.

Pukka Home Bambu Park Ortopedik Bebek YatağıYatağın paketlenmesi muntazam yapılmıştı ve almış olduğum alez yatağın ambalajının içerisine konulmuştu. Üstelik sağolusunlar yatağın içerisine birkaç küçük hediye de koymuşlar.

Bunlardan biri zile basılmasını engellemek için kapıya asılacak bir kağıt, diğeri de keçeden yapılma bir oyuncak. Kağıdın arkasında kullanma kılavuzu var, ancak o kadar şirin hazırlanmış ki. Sanki bebeğe konuşur gibi samimi bir dille yazmışlar ve gelen oyuncak da çok şirin. Onun üzerinde de “Bebeğiniz için ufak bir hediye… Güvenle uyusun, huzurla büyüsün…” notu var. Ufak da olsa düşünülmek güzel. Hoşuma gitti.

Aşağıdaki galeride kendi çektiğim ürün fotoğraflarını bulabilirsin. Umarım yatak konusunda bir nebze yardımcı olmuşumdur. Kolay gelsin.

Fotoğraf Galerisi

Fotoğraf Galerisi

8 YORUMLAR

  1. Merhaba, sizden ve başka birkaç yerdeki yorumlardan sonra bu yatağı almaya karar verdik. N11 üzerinde kendileri uyguna satıyordu (239TL) biz de oradan aldık. Youtube kanalımda kutuyu açarken bir video çektim, yayınlamak isterseniz linkini aşağı ekliyorum;

  2. Merhaba bende bulunan park yatağın üst seviyesi 9kg ağırlık taşıyabilir diyor bu ürünün ağırlığını firmaya sordum ama bilgileri yokmuş siz üst seviyede kullanabildiniz mi bir problem oldu mu acaba

    • Merhaba. Bebeğimiz 6-7 aylıkken hareketlenmeye başlayınca üst tarafı çıkarıp, alt tarafta yatırmaya başladık. Kilosu da henüz 9 değildi. O yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim. İyi günler dilerim.

  3. Merhaba. Tamamen süngerde oluşan ve apd uygun bulduğu yoğunluklara sahip olan bir bebek yatağı daha buldum. Wellmatt diye bir sitede. İnceleyenilir misiniz? Alınır mı sizce?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.