Maxi-Cosi Citi SPS Ana Kucağı Oto Koltuğu (0-13 Kg)

7
2061

Neden Maxi-Cosi Citi SPS Ana Kucağı Oto Koltuğu Satın Aldım?

B

ebekler daha doğmadan her ihtiyacı düşünülüyor artık. Mümkün olduğunca da alınıyor. Bebek ihiyaçları uzun bir liste olarak uzarken bebek alışverişinin maliyeti de oldukça yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor. Ancak her şey bir yana onun gelişi tatlı heyecanlara neden oluyor. Birçok araştırma yaparak birçok ürün arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsun. Ben de bebeğimin olacağını öğrenince bu tatlı telaşa kapıldım. İlk iş bebek arabasını seçmekti. Uzun araştırmalardan sonra bebek arabamı aldım. Bu konuyla ilgili tecrübelerimi buradan inceleyebilirsin:
Mamas&Papas Armadillo Flip Bebek Arabası İncelemesi

Armadillo Flip ve Maxi Cosi Ana Kucağı Yandan2Okuduğun gibi bebek arabası almadan önce kafamda bazı kriterler belirlemiştim. Bu kriterlerden biri de bebek arabasının travel sistem olması yani oto koltuğu,ana kucağı ile uyumlu olmasıydı. Travel sistem denilen bu kombinasyonda bebek arabasına oto koltuğu monte edilebiliyor. Şunu belirtmeliyim ki bahsettiğim bu oto koltukları/ana kucakları bebeğin bir yaşına kadar kullanılabilen modeller ve genellikle de bebeğin 0-13 kg aralığındaki ağırlıklarına kadar kullanılabiliyor.

İlk sene içinde kullanılacak bir oto koltuğu/ana kucağına çok para vermek istemiyorsan ve gerçekten kaliteli de bir ana kucağı almak istiyorsan sana tavsiyem Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağı olacak. İlla ki de tam yatarlı olsun, güvenliği bir tık daha iyi olsun, biraz da pahalı olsun dersen Cybex Cloud Q Plus oto koltuğu/ana kucağı modeline bakabilirsin. Bu model yaklaşık ₺1250 fiyat etiketine sahip. Maxi Cosi Citi SPS ise ₺300. Üstelik 6 taksit. (24 Nisan 2016)

Maxi Cosi Citi SPS almadan önce birçok oto koltuğu/ana kucağı modeli inceledim. Eğer bebek arabası incelememi okuduysan orada bahsettiğim bazı markalardan uzak durduğumu ve senin de uzak durman gerektiğini anlamışsındır. Bu yüzden ben en baştan bu markaları eledim. Ancak yine de markaların oto koltuğu/ana kucağı modellerini hiç inceleme yapmadan elediğimi düşünme. Onları da inceledim. Ve inan bana çok kötüler. Hem ağırlar hem de plastikleri bir işe yaramaz. Hani eskiden oynadığımız plastik kamyonlar, arabalar vardı. Darbe alınca plastik yırtılır veya kırılırdı. Aynı o tarz plastik malzeme kullanmışlar. Bu yüzden bu markalardan uzak durmanı tavsiye ederim. Zaten bu markalar Maxi Cosi Citi SPS fiyatıyla neredeyse aynı fiyata satılıyorlar. Maxi Cosi markası yıllardır oto koltuğu/ana kucağı üreten güvenilir bir marka.

Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağının özelliklerine gelecek olursam bir kere çok hafif. Eline aldığında boyutlarına bakışla oldukça hafif olduğunu görüyorsun. Ağırlığı yaklaşık 3 kg. İçine bebeğini koyup taşıyacağın için ana kucağının hafif olması istenen bir özellik.

Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu ana kucağıİkinci özelliği ise doğumdan itibaren kullanılabilmesi. Zaten 0-13 kg aralığında olduğu için bu ibare doğumdan itibaren kullanılabileceğini belirtiyor.

Tam da buna paralel olarak Maxi Cosi Citi SPS ana kucağı kafa destek yastıklarına sahip. Küçük bebeklerin boyun kasları henüz gelişmediği için kafalarını sabit tutmakta zorlanırlar. Bu yüzden de bu ana kucağında bebeğin kafasının geldiği noktaların yan kısımlarında kafa destek yastıkları var. Çoğu oto koltuğu/ana kucağı modelinde bu kafa destek yastıkları yok.

Diğer bir özelliği ise emniyet kemerlerinin bebeğe dokunduğu yerlerde yastıklı yumuşak kumaşların bulunması. Emniyet kemerlerinin gerginliği bebeğin hassas cildine zarar vermesin diye bu bölgeler yumuşak tutulmuş.
Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu ana kucağıMaxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağı antialerjik, antibakteriyel teflon kaplı bir kumaşa sahip ve kumaşı çıkarılıp yıkanabiliyor.

Tutma koluna monte edilebilen bir kanopi de kutu içerisinden çıkıyor. (Kanopi: Tente) Bu kanopi UV 50 güneş koruma faktörüne sahip.

Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağı benim için en önemli kriterlerden biri olan güvenlik kriterimi de karşılıyor. Güvenlik konusunda çarpışma testleri ve malzeme kalitesiyle güvenlik testleri yapan ADAC adında bir kuruluş var. Hani bahsetmiş olduğum ve uzak dur dediğim bazı markalar vardı ya işte o markaların ana kucağı modellerindeki açıklamalarında ADAC testlerine dair en ufak bir bilgi ibaresi yok. Çünkü bu testlere katılmıyorlar. Sen sen ol hangi ana kucağını/oto koltuğunu alırsan al mutlaka ADAC testlerine girip girmediğine mutlaka bak. Bu testlerden hangi notu almış incele. Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağı ise ADAC testlerinden “Good” yani iyi notunu almış ve testi geçmiş bir ana kucağı. Tercih senin.

Aşağıdaki galeride kendi çektiğim Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu ana kucağı fotoğraflarını inceleyebilirsin. Kolay gelsin.

Fotoğraf Galerisi

Fotoğraf Galerisi

7 YORUMLAR

    • Merhaba. Evet Maxi Cosi Citi SPS ‘den oldukça memnunuz. Öncelikle çok hafif. -ki bebek büyüdükçe taşıması gerçekten zor olabiliyor.- Avionaut ürünlerini de inceledim. Açıkçası siz demeden önce bu markayı duymamıştım. Malzeme kalitesi iyi gibi görünüyor. Ancak Maxi Cosi Citi SPS ‘ye göre biraz daha ağır sanırım. (Maxi Cosi 3 kg. için Avionaut Kite+ modeli 3.5 kg yazıyor.) Bunun dışında Maxi Cosi herkes tarafından bilinen bir marka ve Dünya çapında satışı olan birçok modeli var. Size tavsiyem Avionaut için daha detaylı araştırma yapın. Örneğin ADAC testleri gibi testlere girmiş mi ve bu testlerden başarıyla çıkabilmiş mi? Şunu da belirtmeliyim ki Maxi Cosi Citi SPS biraz çukur yapıda. Avionaut Kite+ biraz daha dik gibi görünüyor. İlk ayların aksine ilerleyen aylarda bebekler daha dik oturmak isteyebiliyor. Bu açıdan da bakarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim. Şimdiden kolay gelsin. Teşekkürler.

    • Çok sık yolculuk yapmıyorsanız uçağa alınıp alınamamasını dert edinmeyin derim. Bebek için ürün alırken -veya herhangi bir ürün alırken- şu özelliği de olsun deriz, ancak pratikte hangisini kullanıyoruz? Belki de çok azını. Bu yüzden ihtiyaçları göz önünde bulundurarak seçim yapmanızda fayda var. Tercih sizin. Yardıma ihtiyacınız olduğunda buraya yazabilirsiniz. Kolay gelsin. Teşekkürler.

  1. Merhabalar. Yazı icin teşekkür ederiz öncelikle. Bebek arabamızı armadillo flip xt modeli aldık. Şimdi ana kucağı araştırma asamasindayiz. Aldiginiz modeli maxi cosinin diğer modelleriyle kiyasladiniz mi? Mesela bu modelin citi2, pebble, cabriofix’e göre avantajları dezavantajları farkları arasında bilgi verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler

    • Merhaba. Öncelikle ben Citi SPS yi tercih ederken fiyat/performans dengesine bakmıştım. Bu fiyat bandında alınabilecek en uygun ana kucağı olarak bunu bulmuştum çünkü. Bunun dışında Pebble ve Cabriofix ISOFIX bağlantı imkanı sunarken, Citi modellerini emniyet kemeriyle sabitliyorsunuz. Aralarında küçük farklılıklar var. Cabriofix emniyet kemeriyle ilgili kolaylıklar sunarken, Pebble kafa desteğinin yüksekliğinin ayarlanabilmesi ile ilgili kolaylıklar sunuyor. Maxi Cosi Citi SPS’den farkları bu kısacası. İlginize teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.