Mamas&Papas Armadillo Flip Bebek Arabası İncelemesi

32
8039

Neden bu bebek arabasını seçtim?

Bebek arabası almak herhalde çoğu kişinin de onayladığı gibi normal araba almaktan daha zor. O kadar çok seçenek var ki. İnternetteki mağazaları şöyle bir kurcalayınca yüzlerce modelle karşı karşıya kalıyorsun. Uzunca bir araştırma evresinden sonra (yaklaşık 3,5-4 ay) -evet şaka değil- Mamas&Papas Armadillo Flip almaya karar verdim. Oh!

Tam da bu noktada şunu belirtmek istiyorum: Mamas Papas mı Concord mu? Evet birbirlerine çok yakın özellikteler. Ama bence Mamas Papas. Çünkü Concord modelleri genel itibariyle Mamas Papas arabalarından daha ağırlar (Mamas Papas 8,5 kg – Concord 10,5 kg) ve tek elle katlanamıyorlar. Fiyatları ve malzeme kaliteleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber Concord ların daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. Yine de tercih sizin. Ben tercihimi Mamas Papas tan yana kullandım.

Bu arabaya karar verirken kendime bazı kriterler belirledim.

8,5 kg

Kriterlerden ilki ağırlıktı. Bebek arabası ağır olmamalıydı. Çünkü ben olmadığım zamanlarda eşim arabayı kaldıracak ve taşıyacaktı. Birçok model içerisinden beni en tatmin eden arabalardan birisi de bu araba oldu. Çünkü bu araba yaklaşık 8,5 kg. Yani diğer bebek arabalarına göre oldukça hafif. Diğerleri 11-12 kg civarında.

İkinci kriter kolayca katlanabilmesiydi. Kolaydan kastım elde bebek varken başka birine ihtiyaç duymadan kapanabilmesi. Bunun yanında bebeği herhangi bir yere bırakmadan yani bebek kucaktayken tek elle katlanabilmesi de yine önemliydi benim için. Armadillo Flip tek elle katlanabiliyor ve taşınabiliyor. Aynı şekilde Armadillo Flip’ten bir önceki model olan Armadillo modeli de tek elle katlanabilen bir bebek arabası. Çoğu bebek arabasının çift elle katlamayı gerektirdiğini de söyleyeyim. Bazı modeller ise oturma ünitesinin ortasındaki kulp çekilerek tek hamlede katlanıyor, ancak bu modellerde de oturma ünitesi çıkarılamıyor. Yani geldik üçüncü kritere: Oturma ünitesinin çıkarılabilmesi.

Oturma ünitesi çıkarılan bebek arabası sayısı modeli oldukça az. Benim için önemliydi çünkü bebek arabasının gövdesi üzerine ana kucağını takmak istiyordum. Yani oturma ünitesi çıkacak ana kucağı takılacaktı. Bu bebek arabasında bunu yapabilmek mümkün. Üstelik oturma ünitesi hem size doğru hem de karşıya doğruyken yine tek elle kolayca katlanabiliyor. Bu özellik de yine çoğu modelde yok. Çünkü diğer bebek arabaları oturma ünitesi dışarıya dönükken katlanabiliyorken oturma ünitesi size dönükken katlanamıyor.

Bu arada Mamas&Papas’ın, Armadillo Flip modelinden bir önceki model olan Armadillo modelinin oturma ünitesi çıkarılamıyor. Yani oturma ünitesi ana şaseye vidayla monte edilmiş durumda. Bu yüzden Armadillo ve Armadillo Flip arasında çok gidip geldim. Çünkü fiyat olarak da aralarında yaklaşık ₺400 vardı. (Fiyatı için yıl:2016) Bu yüzden de ₺400 daha fazla verip Armadillo Flip aldım. Oturma ünitesi çıkarılabiliyor, ters takılabiliyor. Yani bebek anneye bakacak şekilde oturma ünitesi çevrilebiliyor.

Diğer kriterim ise markanın bilinirliğiydi. Marka takıntım olmamasına rağmen aldığım ürünlerin kaliteli ve birçok insan tarafından kullanılıyor olmasına özen gösteririm. Mamas&Papas dünyaca tanınan ve birçok ülkede birçok kullanıcı olan bir marka. Bu yüzden marka konusunda kafamda herhangi bir problem yok. Servis desteği, yedek parça konusunda herhangi bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Üstelik bebek arabasıyla işim bittiğinde marka ve bebek arabası bilinen, talep gören bir model olduğu için ikinci el olarak oldukça kolay bir şekilde satabilirim.

Fiyat ₺

Diğer kriter ise her baba gibi tabiki fiyatı 🙂 O kadar çok model baktım, o kadar çok inceleme yaptım ki artık fiyatını gözüm o kadar da çok görmedi. Sanırım işin içine girince fiyatı çok da önemli olmuyor. Ama tabiki bütçem sınırlıydı ve belirli bir tutara kadar çıkabilirdim. İnanın o kadar dandik mallara bile öyle fiyatlar istiyorlar ki araştırmazsanız paranızı çöpe atmış olursunuz. Burada marka veya isim vermekten çekinmeyeceğim. Tokyo, Casual, WeiB, Wellegro, Baby Max, Prego (Peg Perego değil), Beneto gibi markalar genellikle Türk girişimcilerin Çin’de ürettirdiği ürünler. Bunları kötülemek için yazmıyorum, ancak kaliteli olmadıkları aşikar. Üstelik fiyatları da ₺1000’den aşağı değil. İyi araştırmakta fayda var.

Ha bu arada Mamas&Papas ve daha birçok marka da ürünlerini Çin’de ürettiyor. Ürünlerin Çin’de üretilmesi ürünlerin kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Şuan günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün üzerinde de zaten Çin malı yazıyor. Önemli olan malzemenin kalitesi.

Konuya dönecek olursam ben Mamas&Papas Armadillo Flip bebek arabasını annelutfen.com’dan aldım. Fiyatı ₺1599 idi. %15 indirim fırsatı vardı ve ₺1359/6 taksitle aldım. (Nisan 2016) Gerçi bu fiyat benim bebek arabası için ayırdığım ₺1000’lik bütçenin oldukça üzerinde ancak dediğim gibi araştırdıkça meblağlar gözümde küçülmeye başladı. Bu arada diğer opsiyonları da gözden geçirdim ve daha ucuz olur mu düşüncesiyle yurtdışı sitelere baktım -Amazon.com gibi- ama astarı yüzünden pahalıya geliyor. Armadillo Flip yaklaşık $300 yurtdışında. Yani bugünün kuruyla yaklaşık ₺400X2,95 = ₺1180. Kargo ücretleri de eklenince buradakinden pahalıya denk geliyor. Genelde kargo ücretleri ürün ağırlığına göre hesaplanıyor çünkü. Bu yüzden eğer direkt kendin getirmeyeceksen veya bir arkadaşın senin için bu arabayı yurtdışından getiremeyecekse yurtdışından almaya hevenlenmesen iyi olur.

Araştırmaların sırasında bazı markalar vardı ki bunlar beni gerçekten aşıyordu. Bu markaların fiyatları bence çoğu kullanıcı için fazla. Bunlar Inglesina, Bugaboo,Concord gibi markalar. Concord yine bir nebze alınabilir aralıkta, ama Inglesina ve Bugaboo markalarının bebek arabası modelleri ₺2500-5000 aralığında. Evet bir Şahin parası 🙂

Mamas&Papas Armadillo Flip bebek arabası malzeme olarak gerçekten çok sağlam. Kullanılan plastik ve metal aksamlar çok kaliteli. Yolda gördüğüm diğer arabalarla kıyasladığımda farkı daha iyi anladım. Eğer sen de yakından inceleme imkanı bulursan ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsin. Aşağıdaki fotoğraf galerisinde kendi çektiğim fotoğraflara bakarak bebek arabası hakkında görsel olarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Fotoğraf Galerisi

Fotoğraf Galerisi

Mamas&Papas Armadillo Flip bebek arabasının tekerlekleri şişme değil. Sert plastikten. Bence yeterince kaliteli ve dayanaklı. Bebek arabası tekerleklerinde süspansiyonlara sahip. Bu da konforlu bir sürüş sağlıyor ve bebeğin rahat etmesi için önemli. Ne tasarımlar gördüm bilemezsin. Bebek arabasının şasesine amortisör benzeri yapılar yerleştirenler bile var 🙂

Photo 30.04.2016 13 55 39

Arabanın alt sepeti bence yeterince büyük. Zaten bebek arabasına ne konulacak ki. Yine de şunu belirteyim üç-dört market poşetini sığdırabilirsin. Şöyle de bir örnek verilebilir: 108 li Prima Premium Care Yenidoğan Bebek Bezi Kutusu tam sığıyor.

Tutma kolu seviyesi ayarlanamıyor. Ancak benim için bu önemli bir sorun değil. Bunun gibi ufak tefek detaylar günlük sürüşe yansımıyor bence. Çünkü tutma kolu seviyesi bir kere ayarlanacak ve öyle kalacak. Boyun çok uzun değilse -cidden uzun değilsen- veya bel problemi yaşamıyorsan arabanın tutma kolu seviyesi gayet yeterli. Ben kendi adıma ne eşimin ne kendimin zorlanacağımızı düşünmüyorum. İlla ki de tutma kolu seviyesi ayarlansın istiyorsan yine Mamas&Papas’ın Armadillo Flip XT modeli var. Armadillo Flip XT modelinin tutma kolu seviyesi ayarlanabiliyor, ancak fiyatı ₺300-400 daha fazla.

Armadillo Flip bebek arabasının kanopisi yani tentesi -bebeğin üstüne örtülen kısım- bebek arabaları arasındaki en büyük tente olarak geçiyor. Gerçekten çok büyük ve tamamen kapattığında neredeyse yanlarda ve önde hiç açıklık kalmıyor. Kanopinin üst tarafında ise mıknatıslı olarak açılıp kapanabilen bir gözlem penceresi var. Arabayı sürerken açıp bebeğe ne durumda diye bakmak için.

Photo 30.04.2016 14 08 09

Arabanın kanopisindeki kumaş kalitesi üst seviyede. Öyle çadır kumaşı gibi hışır hışır etmiyor. Yıkanabilen bir kumaş. Bebeğin oturduğu ünitede ise yine aynı kalitede kumaş ve sünger kullanılmış.

Bebek arabasının ayak dayama bölümü ayarlanabiliyor. Bebek uyuyunca ayak dayama bölümünü kaldırabilir ve rahat etmesini sağlayabilirsin. Oturma konumundayken de ayak dayama bölümü tamamen indirilebiliyor.

Fotoğraflardaki ana kucağı modeli Maxi Cosi Citi SPS modeli. Kullanılan adaptör ise Mamas&Papas Armadillo Flip Adaptör.

Maxi Cosi Citi SPS oto koltuğu/ana kucağı incelemesi için şu bağlantıya tıklayabilirsin: Maxi Cosi Citi SPS Oto Koltuğu Ana Kucağı

Adaptör incelemesi için şu bağlantıya tıklayabilirsin: Mamas & Papas Armadillo Flip Adaptör

Aklına takılan herhangi bir soru için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsin.

32 YORUMLAR

  • Evet çok memnunuz, ancak henüz ana kucağından oturma ünitesine geçmedik. Ön bar olmaması bence bir sorun teşkil etmiyor. Zira çocuğu tutan ön bar değil emniyet kemerleri. Emniyet kemeri olmadan ön bar da zaten bir şey yapamaz. Bebeğin kayma ihtimali söz konusu. Ben teşekkür ederim.

   • Hocam araba bildiğin çocuğu boş sandalye oturur gibi duruyor hiç korunaklı değiil ben bir kaç kişide gördüm çocuk çok dışarda ikincisi adaptör sökülmeden katlanmıyormuş zırt bırt adaptör sök tak insan uğraşamıyormuş yorumlara bakınca iyi hoş görünüyor ama hiçde öyle değil ben Son anda vazgeçtim iyi kullananlara sormuşum 10 kişinin 8 i 2.araba baston almış 7 aydan sonra

    • Merhaba. Siz önünde bar olmadığı için korunaksız zannediyorsunuz sanırım, ama emniyet kemerleri gayet sıkı bir şekilde tutuyor çocuğu. Oturduğu yerin yumuşaklığı olsun, malzeme kalitesi olsun gayet kaliteli ve sağlam bir ürün. İki senedir kullanıyoruz daha bir aksaklığa sebep olmadı. Ha bu arada baston tipi bebek arabaları taşıma konusunda büyük kolaylık sağlıyor, özellikle bebek büyüyüp ağırlaşınca. Ancak kullanım tercihine göre değişmekle beraber ben pek tavsiye etmiyorum. Daha doğrusu Armadillo Flip gibi bir bebek arabasına sahipseniz çok da baston tipi bir bebek arabasına ihtiyaç duymuyorsunuz. Adaptör konusunda ise haklısınız. Tabi ki takdir sizin. İyi günler dilerim.

 1. merhabalar ben de bu ürünü düşünüyorum ama maalesef ürünleri gidip görme şansım kalmadı artık 🙁 Cybex Iris M-air de ilgi mi çekiyor siz bu modeli incelemiş miydiniz merak ediyorum hangisi daha mantıklı

  • Merhaba, Cybex Iris M-air modeli benim de ilgimi çekmişti. Ancak bu modelin diğer ana kucaklarıyla uyumlu değil. Yani sadece Cybex marka ana kucağı monte edebilirsiniz. İki ürün de hemen hemen aynı özelliklerde. Mamas & Papas Armadillo Flip’in eksileri ön bar olmaması, tekerleklerinin daha sert olması gibi özellikler. Cybex ile hemen hemen aynı ağırlığa sahipler. İkisi de çok kaliteli markalar, istediğinizi tercih edebilirsiniz. Ama bana göre Mamas&Papas bir tık önde.

 2. İncelemeniz için çok teşekkürler Ferdi bey. Ben de uzun süren bebek arabası araştırmalarımın son düzlüğüne girdim ve şu an listenin ilk sırasında bu araba var. Merak ettiğim konu mamas papasın kendi ana kucağı da ürüne dahil değil mi? Travel sistem olarak geçiyor ama hiç ana kucağını göremedim internet satış mağazalarında. Sizin yaptığınız gibi araba ile uyumlu başka marka bir ana kucağı mı almak lazım?
  Aradan geçen sürede araba hakkındaki son görüşlerinizi, katlandığınıda otomobil bagajına sığma kolaylığını da yanıtlarsanız sevinirim 🙂

  • Hayır malesef mamas & papas ın ana kucağı bu ürüne dahil değil. Travel sistem olması oturma ünitesinin çıkarılabiliyor olmasından kaynaklanıyor. Hatta ana kucağı takılması için gereken adaptörü bile ayrı satın alıyorsunuz. Otomobil konusuna gelince oldukça az yer kaplıyor.

  • Merhaba. Mamas & Papas bebek arabaları için bir ön bar var. Şu adreste: https://www.mamasandpapas.com/en-gb/armadillo-bumper-bar-black/p/538825300/

   Ancak burada verilen bilgiye göre Armadillo Flip XT ile uyumlu olmadığı yazıyor. Ben de bunun üzerine sizin için Mamas & Papas müşteri hizmetlerine e-posta gönderdim. Bu ön barın Armadillo Flip’le uyumlu olup olmadığı konusunu sordum. Gelen e-posta şöyle:

   “Thank you for your recent email in reply to which I would inform you that the Bumper Bar is not compatible with the Armadillo Flip. Unfortunately it will not fit.”

   Yani bu ön bar Armadillo Flip ile uyumlu değil. Yani kısacası Armadillo Flip için uyumlu bir ön bar bulunmuyor. -ki bence ihtiyaç da yok- Teşekkürler iyi günler.

 3. Merhabalar bize de yeni bir mamas papas armadillo flip hediye geldi ürünün tentesi çıkartılıp yıkanamıyor mu biz yapamadık ve zarar verme korkusuyla çok da zorlamadık yardımcı olur musunuz

  • Merhaba. Tentesi arkadaki düğme tarzı yerlerden sökülüp yıkanabiliyor diye biliyorum, ancak yanıltmayayım denemedim. Herhangi bir bilgiye ulaşırsam buraya yazarım. İyi günler dilerim.

 4. Bende uzun bir araştırmadan sonra sizinde yazınızla mamas papas armadillo flip almaya karar verdim küçük bi şehirde olduğum için anca internet siparişi verwbiliyirum ama internet t de hiç bu modele denk gelnedim ya city ya da flip xt nasıl temin edebilirim flip xt vok pahallı cty hakkında hiç bi fikrim yok bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ?

  • Merhaba. Temin konusunda internet sitelerine bakmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında büyük bebek mağazalarında da ara ara stoklar olabiliyor. Takip etmenizde fayda var, fakat fiyat konusunda genellikle internet siteleri daha uygun oluyor. Bu arada Flip daha eski bir model. Bu yüzden genellikle hem daha yeni hem de daha pahalı olan Flip XT getiriyorlar.

 5. Merhabalar

  Şans eseri sayfayı gördüm
  Biz Mamas Papas Türkiye distribütöröyüz aynı zamanda da teknik servisi
  Ürün Mamas Papasın Armadillo flip, flip xt ve xt 2, sola urbo ocarro modelleri için
  0216 470 12 85 numaralı SERSA İTHALAT firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz
  Yada VİPBEBEK.COM sitemizden ithalatçı firma olarak ürünlere göz atabilirsiniz
  Bilgilerinize

  İyi Günler
  Sersa Teknik Servis

 6. Merhaba Ferdi Bey,

  Arabanın tam markası Mamas & Papas Armadillo City 2 değil mi? Yalnız bu modelin çift yönlü kullanımı yok. Çift yönlü kullanımın olmaması sıkıntı oluşturdu mu sizin için?

  • Merhaba. Hayır bu model Armadillo City 2 değil. City modellerinde oturma bölümü sabit. Yani çift yönlü kullanım söz konusu değil. Bizim kullandığımız bebek arabası Armadillo Flip. Ve bu modelin oturma bölümü çıkarılabiliyor ve istenirse ters takılabiliyor. İyi günler dilerim.

 7. Merhabalar ürünün tutma yerlerinin çok çabuk soyulduğu yazılmış birçok şikayette siz böyle bişey yaşadınızmı? Gerçi bi üst modeli sanırım şuan piyasada olan.

 8. merhaba .Bende bu arabadan almak istiyorum ama sizin yazdıgınız fiyatın ıkı katı şu anda hatta ıkı katınıda geciyor.ve hala memnunmusunuz arabadan hala tavsiye ediyormusunuz

  • Merhaba. Arabadan oldukça memnunuz. Kullanışlı, ancak fiyat konusunda dediğiniz gibi ithal bir ürün olduğundan fiyatları uçtu maalesef.

 9. Merhaba Ferdi bey, kaldırımlarda sürünüş nasıl, tekerlekleri sert plastik olduğu için çok mu ses veriyor? Bebek içinde sağlanıyor mu?

  • Merhaba. Tekerlekleri sert plastik, ancak bu sürüş konforuna olumsuz etki etmiyor. Üstelik ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Hafif bir amortisör desteği de olduğundan fazla sarsıntı olmuyor. Araba gerçekten sağlam ve yere oturuyor. 3 seneyi aşkın süredir kullanıyoruz, hala ilk günkü gibi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.